A KIVITELEZŐI KÖLTSÉG A TELJES KÖLTSÉG 50-70 %-ÁT IS KITEHETI !

POLISTIROL HŐSZIGETELŐ RENDSZER HÁZILAGOS KIVITELEZÉSE

Kép

A HŐSZIGETELŐ RENDSZER ELÕNYEI

- Megszünteti a hőhidakat, mivel összefüggő burkolatot alkot, ezzel kiküszöböli a hő eltávozását elősegítõ szerkezeti pontokat.

- A fűtési energia 40-50 %-kal csökkenhet.

- Javul a lakásban a hőérzet, mert a falak belső felületének hőmérséklete télen magasabb lesz, nyáron pedig alacsonyabb.

- A belső felületen megszünteti a páralecsapódást, a penészesedést.

- A fűtés szünetelése esetén növeli az épület hőtartó képességét.

- A kisebb hőmérsékletingadozás miatt megnő a falszerkezetek élettartama.

- Növeli a homlokzat tartósságát.

Kép

ALKALMAZHATÓSÁG

A hőszigetelő rendszer használható új és régi épületeknél, a legkülönbféle anyagú falazatoknál: beton, vasbeton, tégla, meszes vagy cementes vakolat, cementkötésű faforgácslap.

A szigetelendő felületre vonatkozó előírások:

- a falfelület egyenetlensége ne legyen nagyobb 7 mm-nél

- a felület legyen pormentes

- a falazat nedvességtartalma ne legyen több 5 %-nál

- a laza, málló részeket el kell távolítani, és a felületet ki kell javítani

- a felület nem tartalmazhat olyan festékréteget, amely megakadályozza a kellő tapadást.

Kép

A KIVITELEZÉS MENETE

Az alap előkészítése

Az alapfelületnek alkalmasnak kell lenni a polisztirol lap egyenletes és hézagmentes felragasztására. Az egyenetlenség nem lehet több 7 mm-nél.

Új vagy régi épületeknél az alábbi alapfelületek használhatók fel:

- kőfal

- tömör téglafal

- üreges téglafal

- beton, vasbeton elem

- festékréteg nélküli meszes és cementes vakolat

- meszes és festett cementes vakolat

- műgyantás vakolat

- kerámiával, égetett téglalapokkal burkolt fal

A felületnek száraznak kell lenni, és mentesnek a sókivirágzástól (salétrom). A régi felületet meg kell tisztítani a portól, a leváló festékrétegtől és a laza vakolatdaraboktól. Új meszes vakolat esetén legalább 45 nap száradást kell biztosítani.

Régi épületnél szükség esetén az egyenletes alap érdekében glettelni kell. Ha a régi festék-réteg nagyon sima felületű, a ragasztó megfelelő tapadása érdekében a felületet impregnálni kell.

A polisztirol lap felragasztása

A ragasztót az előírt mennyiségû vízhez hozzá kell adni (25 kg ragasztó 6-7 l vízhez) és betonkeverőben, vagy keverőszáras fúróval össze kell keverni. A bekevert anyagot csak a kötés megindulásáig ( kb. 2 óra) lehet felhasználni. A ragasztót a polisztirol lapra kell felkenni - a szélein csíkokban, a közepén néhány pontban - kb. 3 kg/m2 mennyiségben. A legalsó polisztirol lemezsor alá célszerű vagy tartólécet, vagy indítósínt helyezni, és a lapokat vízszintesen és lépcsőzetesen kell felragasztani. A sarkoknál a lemezeket fogazott kötésben kell elhelyezni. Ellenőrizni kell, hogy a lemezek síktól való eltérése ne legyen nagyobb 0,5 mm-nél, ellenkező esetben 24 óra kötés után a lemezeket síkba kell csiszolni. Ügyelni kell arra, hogy a lemezek illesztésénél a hézagokba ne kerüljön ragasztó, mert kisméretű hőhidak keletkeznek.

A polisztirol lemezeket a ragasztás mellett műanyag dűbelekkel is rögzíteni kell. A dűbeleket a ragasztás megkötése után (1-2 nap) lehet 10 mm-es fúróval felrakni, a polisztirol lapok sarkainál, hogy lehetőleg egy dűbel több lapot tartson. (min. 4 db/m2)

A sérülhető sarkoknál célszerű hálós élvédőt elhelyezni.

A glettréteg és háló felhelyezése

A ragasztó teljes megkötése után lehet a megfelelõen bekevert ragasztót glettként, kb. 1,5 mm vastagságban felkenni a lemezekre. Az üveghálót kb. 10 cm átlapolással kell a felületre felhelyezni úgy, hogy a még nedves glettbe simítóval kell belenyomni. A beágyazott hálót újra át kell vonni vékony rétegben ragasztóval úgy, hogy a háló ne látszódjon ki. Sarkoknál, éleknél és fokozottabb igénybevételnek kitett helyeken célszerű üveghálót használni.

A fedőréteg felvitele

A fedőréteg teszi a rendszert ellenállóvá az időjárással szemben és biztosítja a dekoratív megjelenést. A fedőréteg felvitele előtt a glettelésnek tökéletesen meg kell száradni (hőmérséklettől függően egy vagy több nap ). A választott fedőréteget az előírásnak megfelelően kell felvinni. Ha a fedőréteg festék, a megfelelő simaság érdekében célszerű még egy réteg glett felvitele. A színek kiválasztásánál figyelni kell arra, hogy a sötét szín esetén a bevonat hőmérséklete a szigetelés hatására elérheti a 70 Co-ot is, és gyorsabb elhasználódást eredményez. A közvetlen napsugárzásnak kitett felületeken el kell kerülni a világos és sötét színek egymás melletti alkalmazását, mert a különböző felületi hőmérséklet repedéseket okozhat.

ANYAGSZÜKSÉGLET 1 M2-RE

- Ragasztó: 5-6 kg

- Üvegháló: 1,1 m2

- Polisztirol lap: 1 m2

- Nemesvakolat: tipustól függően 2-4 kg

- Alapozó: kb. 0,1 kg

- Dűbel: 4 db







www.szigeteles.sokoldal.hu
Tetszett ez az oldal? Mutasd meg az ismerőseidnek is!